זכויות רפואיות
ייתכן ומגיע לכם הרבה כסף! חייגו עכשיו 5520* או השאירו פרטים ונחזור אליכם

פטור ממס

אם אתם סובלים מבעיה רפואית המשפיעה על תפקודכם ופרנסתכם, ייתכן שמגיע לכם פטור ממס. אם מדובר בבעיה רפואית קשה, ייתכן שמגיע לכם פטור בסכום גבוה של מאות אלפי שקלים, ואפילו למעלה מכך. 


באופן כללי, מס הכנסה הינו תשלום שמטילה הממשלה על תאגידים ועל אנשים פרטיים. חישוב גובה המס נעשה תוך שקלול הרווח שהרוויח הגוף הממוסה. במדינת ישראל, זכאים יחידים בתנאים מסוימים לפטורים בגבהים שונים בתשלום מס ההכנסה. פטור ממס הכנסה ניתן במקרים המפורטים כאן.

עיוור, נכה בשיעור של 100% או נכה אשר שקלול בעיותיו הבריאותיות מצטבר לכדי לפחות 90%, פטורים מתשלום מס הכנסה עד גובה התקרה (כ-570,000 ש"ח בשנה על הכנסות מעבודה וכ-60,000 ₪ על הכנסות שאינן מעבודה).

לפי מגזין דה-מרקר (2019), סכום הפטור המצטבר עשוי להגיע עד שני מיליון שקלים (2,000,000 ש"ח), במקרים מסוימים של מחלות קשות. ההטבה הכספית ניתנת לאזרח גם במקרה שבו מקבל הפטור כבר נרפא (החלים) ממחלתו.

אדם שנכותו נקבעה לתקופה של שנה או יותר יהיה זכאי למלוא הסכום. אם נקבעה הנכות לתקופה של 184 עד 364 ימים הזכאות היא לפטור חלקי – עד 60,000 ₪. נכות לתקופה של פחות מ-184 ימים לא מזכה בפטור ממס הכנסה.

עבור נכים קשים קיימת גם האפשרות לקבל פטור רטרואקטיבי – החזר תשלומי מס ההכנסה ששולמו ב-6 השנים האחרונות.

הזכאות ניתנת גם לאנשים שעדיין עובדים וכן לפנסיונרים, שמשלמים למס הכנסה מתשלום הפנסיה שלהם. חשוב וכדאי לבדוק את האפשרויות בהקדם. פנייה מאוחרת יכולה לעלות כסף רב שהיה יכול להתקבל מהחזרים רטרואקטיביים (שהינם מוגבלים ל-6 השנים שקדמו לקבלת הפטור).

אז איך מתחילים? מתקשרים עוד היום ל"זכותי", לקבלת הערכה מיידית לאחוזי זכאותכם.

לשם קביעת אחוזי הנכות יש לפנות לפקיד השומה באזור מגורי הפונה, ולבקש הפניה לוועדה רפואית בביטוח לאומי ושובר לתשלום אגרה. לאחר תשלום האגרה ומילוי הטפסים יש להגיש חומר רלוונטי למוסד לביטוח לאומי אשר יזמן את הפונה לוועדות רפואיות לצורך קביעת דרגת הנכות.


חשוב לזכור:

  • פטור ממס ניתן על נכות רפואית בלבד ולא על נכות תפקודית.
  • לא ניתן לפנות ישירות לביטוח לאומי, אלא חייבים לקבל הפניה מפקיד השומה.
  • את אחוזי הנכות הנקבעים על ידי הוועדה הרפואית יש להמיר לאישור ממס הכנסה. באישור זה מצוינים אחוזי הנכות, תקופת הפטור וגובה ההכנסה הפטורה.
  • עיוור יכול לקבל פטור ממס ללא צורך בוועדה רפואית.
  • לגבי שנים עברו, יש להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבי (בדיעבד) עד 6 שנים אחורה.
  • ניתן להחיל את הפטור ממס גם על הכנסות מפריסת פיצויי פיטורין.
  • הפטור ממס אינו מתבטל בעת עריכת חישוב מאוחד; הכנסת בן הזוג הנכה עוברת לבן הזוג הרשום כהכנסה פטורה.

עמוד זה דן בפטור ממס הכנסה בלבד. מידע על החזרי מס והזכאים להם ניתן למצוא בעמוד החזרי מס לשכירים באתר זכותי.

למידע נוסף התקשרו 5520* או צרו קשר דרך האתר.

צרו קשר

אולי מגיע לך הרבה כסף!

מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם