חדשות ועדכונים

עובדי הביטוח הלאומי: בלי שוטרים במדים, הסניפים לא יקבלו קהל

23.03.2016

לאחר שמפכ"ל המשטרה הודיע על הוצאת כל השוטרים מסניפי המוסד לביטוח הלאומי, הודיע הוועד הארצי של עובדי הביטוח הלאומי כי בכל סניף בו לא יוצב שוטר, תיסגר קבלת הקהל באותו סניף.

היועץ המשפטי לממשלה קבע כי המשטרה יכולה להפעיל שוטרים בשכר אך ורק במקומות פתוחים. לאחר הוצאת הנחייה חדשה זו, הורה המפכ"ל הנוכחי, רוני אלשיך, על הוצאת השוטרים מסניפי המוסד לביטוח לאומי - החל מסוף השבוע הבא.

 

ירון צרפתי, יושב ראש הועד הארצי של עובדי המוסד לביטוח לאומי, נלחם בהחלטה זו בשנים האחרונות. לדבריו, ולדברי יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, המאבטחים האזרחיים המוצבים בסניפי הביטוח הלאומי אינם ערוכים להתמודד עם מקרי אלימות הפורצים בתוך הסניפים.

 

"ב-2015 לבדה, טיפלו שוטרי משטרת ישראל המוצבים בסניפי המוסד ביותר מ-730 מקרים של הפרות סדר, איומים וניסיונות התאבדות - עלייה של יותר מ-12% לעומת אשתקד", כך מסר צרפתי לכלי התקשורת. לכן, עקב החשש לגורלם של עובדי הביטוח הלאומי, הודיעו צרפתי ויעקבי כי אין ברירה אלא למנוע קבלת קהל בכל סניף שבו לא יוצב שוטר במדים, החל מסוף השבוע הבא.

 

ועד עובדי המוסד לביטוח לאומי כבר הצליח לסגור סניפים בעבר. ב-26/12/12 הודיע הוועד כי ישבית את סניפי המוסד ליום אחד, לאחר כישלון המגעים בין הוועד להנהלת המוסד ונציגי משרד האוצר, בנושא חידוש תוקף הסכם השכר הקיבוצי.

 

רק בתום כשנתיים נוספות של משא ומתן, נחתם הסכם שכר קיבוצי חדש ב-22 בדצמבר 2014. "עובדי הביטוח הלאומי אכן כורעים תחת העומס", ציין מנכ"ל זכותי,  אלון אהרונוב. "אין מספיק תקנים וזאת התוצאה. התנהלות זו רק מנציחה את העוול".

 

בדצמבר 2013 הפעיל הועד עיצומים, על מנת לקדם הסכם המכיל את תנאי העובדים ודרישה להוסיף כוח אדם. במסגרת עיצומים אלו סבלו המבוטחים מעיכוב בתביעות, עיכוב בפעולת הוועדות הרפואיות, חוסר מענה טלפוני ושירות חלקי.

 

ב-2012 נחשף כי עובדי הביטוח הלאומי נוקטים כבר 5 שנים עיצומים חלקיים בתחום נפגעי העבודה. מאז 2005, סירבו עובדי המוסד לטפל ביישום תקנה 17, שנכנסה לתוקף כבר ב-2001. הסיבה לעיצומים: טענת העובדים כי היא "יוצרת עומס עבודה חדש".

 

גם ב-29 בנובמבר 2011 הפעיל הוועד עיצומים בסניפים, ללא הודעה מוקדמת. זאת, "במחאה על החלטת ההנהלה לערוך שינויים במבנה הארגון ועל המחזור בכוח אדם בסניפים". רבים מן המבוטחים שהגיעו לסניפים הופתעו לגלות אותם סגורים, ללא קבלת קהל. 

 

ב-2009 הפעיל ועד עובדי הביטוח הלאומי עיצומים, שבמסגרתם לא התקיימה קבלת קהל ולא ניתן מענה לטלפונים. העיצומים הופעלו בעקבות אי-הסכמה בין הועד להנהלת המוסד, בעניין דרישות העובדים לתוספת כוח אדם.

באוקטובר 2008 הופעלו עיצומים על רקע זהה. לטענת העובדים, בשנים 2004-2008 פרשו 400 עובדים בלי שימונו להם מחליפים. באותה התקופה, הועסקו כ-3,400 עובדים בביטוח הלאומי, כשמתוכם 2,400 עובדים בסניפי המוסד.

 

גם ב-10 בדצמבר 2006 פתחו עובדי הביטוח הלאומי בעיצומים, במחאה על כוונת ההנהלה לבצע איחוד המוקדים הטלפוניים למוקד אחד בעיר צפת, בשיטת מיקור-חוץ. מהלך האיחוד יצא לפועל, בסופו של דבר, למרות התנגדות הוועד.

 

במרץ 2004 הורה ועד העובדים להפסיק לשתף פעולה עם החשב הראשי של המוסד לביטוח לאומי, רם לוי, שמונה על ידי משרד האוצר ב-2003. העובדים כינו את לוי "גיס חמישי" וטענו כי הוא מדליף נתונים למשרד האוצר, עד כדי אובדן אמון בחשב, לפי דבריו של יו"ר ועד העובדים דאז, אלי כהן.

 

בינואר 2002 פתחו עובדי הביטוח הלאומי בשביתה, על רקע דרישתם להוספת עובדים נוספים למצבת כוח האדם, עקב "גידול ניכר במספר הפונים", לדבריהם.

 

> הביטוח הלאומי לא עונה? פנייתכם מתעכבת? צרו קשר עם "זכותי"

כל החדשות והכתבות באתר זכותי