זכויות רפואיות

קצבת עידוד - מדריך

מהי קצבת עידוד ואיך היא מחליפה את קצבת הנכות שהתרגלנו אליה? מדריך קצר בנושא הקצבה החדשה שהכניס חוק לרון, החוק שתפקידו לעודד נכים לצאת לעבודה


בעקבות כניסתו של חוק לרון לתוקף (1 אוגוסט 2009), נכנס מושג חדש ושמו "קצבת עידוד". קצבה זו מחליפה את הקצבה המוכרת בתור "קצבת נכות" לכל אותם נכים שיוצאים לעבוד, ומשכורתם גבוהה מן הסכום שנקבע בחוק לרון. סכום זה אינו אחיד, ונעמוד מיד על דרך חישובו.



המוסד לביטוח לאומי לא יכול לשלם קצבת נכות וגם קצבת עידוד באותו זמן. האחת מחליפה את השנייה. קצבת עידוד משולמת אוטומטית רק למי שקיבל קצבת נכות במשך שנה אחת ברציפות לפחות.



מהו אותו "סכום שנקבע בחוק" המעניק קצבת עידוד לפי חוק לרון?
יש שלוש אפשרויות.


האפשרות הראשונה היא זו של אדם בעל "לקות חמורה". מהי לקות חמורה? נכות רפואית בשיעור 70% לכל הפחות, או נכות רפואית בשיעור 40% בגלל פיגור שכלי או מוגבלות נפשית, לפי סעיף 33 במבחנים הרפואיים שקובע הביטוח הלאומי.


האפשרות השנייה היא של אדם בעל זכאות ממושכת לקצבת נכות - חמש שנים (60 חודשים) לפחות, בתקופת שבע השנים שקדמו לכניסת חוק לרון לתוקף (1.8.09). 


בשתי האפשרויות הללו, הסכום הוא 60% מהשכר הממוצע במשק. נכון לחודש מאי 2009, מדובר בסכום של 4,757 ש"ח. יש לשים לב לכך שהשכר הממוצע במשק משתנה מדי חודש, ויש לעקוב אחרי הפרסומים האחרונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והביטוח הלאומי.


האפשרות השלישית היא לכל שאר האוכלוסיות - רק 45% מהשכר הממוצע במשק. מדובר בסכום של 3,568 ש"ח נכון לחודש מאי 2009. גם כאן, יש לעקוב אחרי השינויים בנתוני השכר הממוצע במשק. 


במילים פשוטות, חוק לרון מעניק קצבת עידוד במקרה שהמשכורת גבוהה מ-45% מהשכר הממוצע במשק או במקרה שהמשכורת גבוהה מ-60% מהשכר הממוצע במשק. ההבדל בין 45 ל-60 אחוזים נקבע על פי מצבו הרפואי של הנכה ו/או תקופת הזכאות. 


אם נכה מקבל קצבת עידוד, ההטבות שלו משתנות גם הן: 
1) תוספת תלויים (בן זוג וילדים) - מופחתת באופן הדרגתי החל מהכנסה מעבודה בסך 7,762 ש"ח ומעלה.
2) קצבה חודשית נוספת (קח"ן בלשון הביטוח הלאומי) - מופחתת באופן הדרגתי במשך שנה מהיום שבו החל הנכה לקבל קצבת עידוד. ההפחתה נמשכת לאורך ארבע שנים (100% אחוזי זכאות לקצבה חודשית נוספת בשנה הראשונה, 75% בשנה השנייה, 50% בשנה השלישית, 25% בשנה הרביעית).


במקרה של הטבות נלוות, אין שינוי ב-3 השנים הראשונות. לאחר שלוש שנים, ההטבות הנלוות ישולמו באופן יחסי לגובה קצבת עידוד.

 

 


יש לכם שאלות נוספות


התקשרו לצוות "זכותי" בטלפון 5520* או צרו קשר דרך האתר.