זכויות רפואיות

אחוזי נכות

אחוזי נכות הן הגדרה מספרית הקובעים את אחוז הפגיעה בתפקוד של אדם ונקבעים על ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי.

 

התהליך של הגשת בקשה להכרה באחוזי נכות מהמוסד לביטוח לאומי מתחיל בהגשת תביעה. על התובע להגיש לביטוח לאומי טופס תביעה לקצבת נכות והצהרה למחלקת הביטוח והגבייה. לטופס זה יש לצרף מסמכים רפואיים ואישורים נוספים, בהתאם לתביעה.

 

לאחר הגשת התביעה, יזומן התובע לו ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי. במסגרת הוועדה הרפואית תינתן לתובע ההזדמנות להציג את טענותיו ולאחר מכן תערך בדיקה רפואית על ידי רופא מטעם ביטוח לאומי. תוצאות הוועדה הרפואית, יחד עם העתק הפרוטוקול, ישלחו לביתו של התובע תוך שבוע עד שלושה שבועות ממועד החלטת הוועדה.

 

אחוזי הנכות יקבעו על ידי הרופא בוועדה הרפואית. תפקיד הרופא לקבוע מהן המחלות או הליקויים הרפואיים מהם סובל התובע ולתרגם אותם לאחוזי נכות, בהתאם לספר המבחנים שבתקנות הביטוח הלאומי. הספר מחולק לפרקים לפי מערכות הגוף השונות ולכל ליקוי רפואי מוגדר אחוז הנכות הנקבע עבורו.

 

במידה שלתובע כמה מחלות או ליקויים רפואיים, לכל ליקוי יקבע הרופא אחוזי נכות בנפרד ואחוז הנכות הכולל יקבע לפי חישוב משוקלל של אחוזי הנכות.

 

במידה שאחוזי הנכות משפיעים על תפקודו של התובע, ומובילים לאובדן כושר עבודה, מקבל התובע אחוזי דרגת אי כושר. במידה שאחוזי הנכות עוברים את הממוצע הקבוע, התובע זכאי לקצבת נכות כללית. במקרים של תאונות דרכים, ימונה מומחה מטעם בית המשפט שתפקידו לתת חוות דעת.תהליך קביעת אחוזי הנכות נעשה גם לפי סוג התובע. ישנם 2 סוגי תובעים: משתכרים ועקרות בית. במידה שתובע "משתכר" קיבל 40% נכות לפחות, הוא יעבור לשלב הבא הבודק כושר עבודה ויכולת השתכרות. במידה שתובע/ת "עקרת בית" קיבל/ה 50% נכות לפחות, הוא/היא יעברו לשלב הבא הבודק כושר תפקודי.לפי המוסד לביטוח לאומי, ישנן 4 רמות של אחוזי נכות: 60%, 65%, 74% ו - 100%. סכום קצבת הנכות ישתנה בהתאם לרמת אחוזי הנכות. ישנם 2 סוגים של אחוזי נכות: נכות רפואית ונכות כללית. במידה שאחוזי הנכות הרפואית גבוהים אך כושר העבודה אינו מושפע מכך, אחוזי הנכות הכללית ייקבעו בהתאם ולהפך.

 

 

טבלאות אחוזי הנכות לפי סדר תקנות ביטוח לאומי:


מחלות פנימיות, פציעות ומצב לאחר ניתוחים באיברים הפנימיים
ליקויים במערכת האורו-גניטלית
תסמונות נוירולוגיות והפרעות פרכוסיות
הפרעות פסיכוטיות ופסיכוניורוטיות
מחלות ופגימות במערכת הלוקומוטורית
מחלות ופגימות במערכת הלוקומוטורית - המשך
ליקויי ראייה, פציעות ומחלות עיניים
מחלות אף, פה, אוזן וגרון
מחלות אף, פה, אוזן וגרון - המשך
לסתות ושיניים
צלקות, מחלות ופגימות בעור
פיגור שכלי
מחלות מקצוע

 

 

זקוקים למידע נוסף? אם מגיע לכם כסף עקב תאונה או מחלה, מומחי זכויות רפואיות מבית זכותי יכולים לעזור לכם. התקשרו 5520* עכשיו או צרו קשר דרך האתר.מכתבי תודה

"תודה לכל הצוות היקר אשר עושה מלאכתו נאמנה, צוות נפלא שטיפל אנושית ומקצועית, וע… שלמה ביתן

לכל המכתבים