זכויות רפואיות

מחלות וליקויים - שאלות ותשובות

לפניכם תשובות עקרוניות של מומחי 'זכותי' לשאלות נפוצות בנושא אחוזי נכות. האמור בדף זה נכתב באופן כללי, ומובהר כי הוא אינו תחליף לכל ייעוץ משפטי.

 1. אני סובלת מאסטמה וסינוסיטיס כרוניים, דלקת בבורסה בכתף, גסטריטיס, מעי רגיז ומיגרנה. אני מקבלת הבטחת הכנסה. האם אני יכולה להגיש תביעה לנכות כללית?
  תשובה: אפשר להגיש בקשה לקצבת נכות כללית, אך אי אפשר לקבל כפל קצבאות.
 1. נולדתי עם מום מולד בלב ומאז עברתי כמה אשפוזים וצינתורים. אני אמורה לעבור השתלת קוצב לב בקרוב ולקבל טיפול תרופתי על בסיס קבוע בגלל דופק לב מהיר. מהן ההטבות המגיעות לי מביטוח לאומי?
  תשובה: את זכאית לאחוזי נכות במידה שחלה ירידה של לפחות 50% בכושר עבודה. במקרה זה, מומלץ להגיש תביעה לנכות כללית למוסד לביטוח לאומי.
 2. שמעתי שילדים שבעבר סבלו מפוליו זכאים לפיצוי. למי צריך לפנות לקבלת פיצוי?
  תשובה: החל מינואר 2007, מזכה חוק הפוליו חולי פוליו שחלו בישראל. אם נותרה לך נכות כדאי להגיש תביעה באופן מקצועי לביטוח לאומי, מאחר שיש קריטריונים שצריך לעמוד בהם. ניתן לתאם פגישת היכרות חינם עם צוות "זכותי" בטלפון 5520*
 1. אני מורה במשרד החינוך וסובלת מאסטמה. קשה לי לדבר בפני כיתה, אני משתעלת וסובלת מקשיי נשימה. אני נעדרת הרבה מהעבודה ותפקודי הריאות שלי הם 70%. האם יש צורך לפנות לרופא תעסוקתי?
  תשובה: כמורה במשרד החינוך את זכאית לימי מחלה, לכן תמשיכי לקבל שכר ולצבור ימי מחלה. הכנסתך לא תיפגע ולכן אינך זכאית לקצבת נכות כללית. לאחר שייגמרו ימי המחלה, את יכולה לפנות לפרישה מוקדמת מטעמים בריאותיים ולהגיש תביעה לביטוח לאומי.
 1. אני חולה בדלקת פרקים מזה 3 שנים ואני לא עובדת. שלחו לי זימון לועדה רפואית של מבטחים. האם אני צריכה להביא רופא תעסוקתי מטעמי? האם יש השתתפות של מבטחים בעלות רופא תעסוקתי?
  תשובה: עקרונית, אין השתתפות של מבטחים בעלות רופא תעסוקתי. כדאי להתכונן לועדה ולברר לגבי אחוזי הנכות להם את זכאית. במידה שיש ליקויים נוספים, ניתן להגדיל את הסיכוי לקבל קצבה.
 1. אני חולת 'גושה' ומטופלת בקביעות. האם אני זכאית להכרה מביטוח לאומי?
  תשובה: אם הכנסתך נפגעה בעקבות זאת, יש לברר אם את זכאית ל-40% נכות רפואית.
 1. אובחנתי לא מזמן כחולה פסוריאזיס. אילו זכויות מגיעות לי?
  תשובה: חולה פסוריאזיס שאינו סובל ממחלות נוספות, אינו זכאי בהכרח לקצבת נכות כללית. במידה שיש מחלות נוספות וכושר העבודה נפגע, כדאי לברר מה מגיע לך מול המוסד לביטוח לאומי.
 1. אמי חולה בטרשת נפוצה. מה הם הקריטריונים לקבלת פיצויים מהמדינה?
  תשובה: זה תלוי בעיקר בדרגת החומרה של המחלה. במקרים מסוימים ניתן לקבל קצבת נכות כללית, פטור ממס ועוד. 
 1. אמי בת 83 וסובלת משיתוק יד ימין בעקבות הקרנות שעברה לאחר כריתת שד ובלוטות לימפה. היא קיבלה אישור מביטוח לאומי למטפלת. האם היא זכאית גם לזכויות כספיות?
  תשובה: אמך בגילה זכאית בעיקר לשעות סיעוד, ולא בהכרח תקבל סיוע נוסף. יש אפשרות לבדוק אם אפשר לממש ביטוחי סיעוד פרטיים.
 1. אובחנתי כחולת סרטן ובקרוב אתחיל טיפול כימותרפי. אני אאלץ להיעדר מהעבודה בימי טיפולים וכנראה גם בימים שבהם אסבול מתופעות לוואי. אין לי ימי מחלה מצטברים. האם ישנה השלמת שכר? האם ניתן לפטר אותי?
  תשובה: אם אין ימי מחלה צבורים, המעביד לא חייב בתשלום ואין בהכרח מניעה לפיטורין. למרות זאת, כחולת סרטן שעוברת טיפולים, ייתכן שאת זכאית לקצבאות, הטבות וזכויות נוספות במס הכנסה וביטוח לאומי. לסיוע ללא התחייבות פני ל"זכותי" בטלפון: 5520*
 1. אני מורה ואובחנתי לא מזמן כחולת פיברומיאלגיה ואני מתקשה לבצע עבודתי. איך אני צריכה להתכונן לועדה רפואית?
  תשובה: מורים יכולים להגיש בקשה לפרישה מוקדמת בגין סיבה בריאותית. "זכותי" מסייעת גם לחברי הסתדרות המורים. אפשר ליצור קשר ולתאם פגישה בטלפון 5520*.
 1. אני בן 62, יצאתי לפנסיה ואני חולה במחלת כליות. כרגע אני מאושפז ומקבל חלבונים ע"י אינפוזיה. לאחר שחרורי, אצטרך להיות מחובר למכונה 12 שעות ביום. אני מעוניין לקבל המשך טיפול במקום המיועד לכך, אבל זו אופציה יקרה. מהן הזכויות שלי?
  תשובה: עקרונית, ייתכן שאתה זכאי לקצבת נכות מביטוח לאומי ולשירותי רפואה מיוחדים. לכן כדאי לפנות לביטוח לאומי בהקדם. קיימת גם אופציה לקבל קוד סיעודי ממשרד הבריאות.

 

לסיוע נוסף צרו קשר דרך האתר או חייגו 5520*. ייתכן שמגיע לכם כסף רב מן הביטוח הלאומי וממשרדי ממשלה נוספים.