זכויות רפואיות

פרקינסון - המחלה והפיצוי

מחלת הפרקינסון היא כרונית, הדרגתית וחשוכת מרפא. פרקינסון נגרמת בעקבות התנוונות או מוות של תאים המייצרים את הכימיקל דופמין. הגורם לפגיעה בתאים אלו עדיין לא ידוע, אך תורשה וגיל מתקדם משחקים תפקיד בכך.

 

תסמינים של פרקינסון: רעד בידיים, התקשות השרירים, תנועה איטית, יציבה כפופה, פגיעה בשיווי המשקל, קשיי דיבור, הבעת פנים קפואה ואבדן זיכרון, דיכאון, קשיי בליעה ולעיסה, בעיות שינה ועוד.

 

חולי פרקינסון רבים הופכים בהדרגה לנכים קשים, התלויים במשפחתם לתפקוד יומיומי. הגיל הממוצע בו מתגלה מחלת הפרקינסון הוא 58. תרופה בשם לבודופה (Levodopa) מסייעת לגוף לייצר דופמין. תרופת סלגילין (Selegiline) המכונה גם דפרניל (Deprenyl) מסייעת בטיפול. 

 

בישראל כ-20 אלף חולי פרקינסון בדרגות שונות. רובם אינם צעירים, אך הצעיר ביותר הוא בן 29. עמותת פרקינסון בישראל, שהוקמה ב-1993, מסייעת לחולים רבים. בחודש אפריל חל חודש המודעות העולמי למחלת הפרקינסון, וב-11 באפריל חל יום הפרקינסיון העולמי. מבין חולי הפרקינסון המפורסמים ביותר: מוחמד עלי, מייקל ג'יי פוקס, סלבדור דאלי, אדולף היטלר, האפיפיור ג'ון פול השני, מאו צה-טונג.

 

 אם מחלת הפרקינסון פגעה בתפקודך, אולי מגיע לך פיצוי כספי.

  

חולי פרקינסון רבים בישראל ובני משפחותיהם, לא תמיד יודעים כיצד להתנהל מול הבירוקרטיה כדי לקבל אחוזי נכות, קצבת נכות או קצבת ניידות. דרושים ידע ונסיון מקצועי כדי להתמודד מול דרישות ביטוח לאומי, "לנצח" את הפקידים ולקבל את כל הכסף המגיע לך.