זכויות רפואיות

מחלות מקצוע

לפי ביטוח לאומי ומשרד התעשייה והמסחר, מחלות מקצוע הן לא בדיוק תאונות עבודה. תאונת עבודה נגרמת בפתאומיות, כתוצאה ממקרה יחיד הקורה במהלך העבודה, בדרך או בחזרה ממקום העבודה. מחלות מקצוע נגרמות בתהליך ממושך, תוך כדי חשיפתו של העובד לתנאי עבודה מזיקים, שלבסוף גובים מחיר כבד על הבריאות. 


לא כל מחלה הנגרמת כתוצאה מעבודה תיחשב כמחלת מקצוע בעיני החוק. קיימת רשימה של כ-40 מחלות הנחשבות למחלות מקצוע, ורק בגין מחלות אלו ניתן לקבל פיצוי. בין המחלות המופיעות ברשימה ניתן למצוא: סרטן העור, ליקויי שמיעה, שחפת, מחלות פרקים, מחלות עצבים, מחלות גידים, הרעלות למיניהן ועוד.


כל עובד, בין אם הוא שכיר או עצמאי, זכאי לקבל פיצויים מביטוח לאומי בעקבות מחלת מקצוע. על מנת לקבל את הפיצוי המגיע לו, העובד ייאלץ להוכיח שקיים קשר בין מחלת המקצוע הנגרמה לו והעיסוק בעבודתו. הוכחת הקשר בין מחלת המקצוע לעיסוק אינו דבר קל, והביטוח הלאומי בהחלט לא מקל על העניין.


לאחר שתבע העובד פיצוי מביטוח לאומי והצליח להוכיח שישנו קשר בין מחלת המקצוע לעבודתו, יקבע הביטוח הלאומי את אחוזי הנכות המגיעים לו. ייתכן שאחוזי הנכות שיקבע ביטוח לאומי יהיו זמניים או קבועים.


ישנם סוגי פיצויים שונים שניתן לקבל עקב מחלת מקצוע, ביניהם: קצבת נכות מעבודה, פיצוי חד פעמי, כיסוי הוצאות שיקום ומימון שיקום מקצועי. במידה שאחוזי הנכות שיקבעו יהיו מתחת ל-20%, יכול התובע לקבל פיצוי חד פעמי. במידה שאחוזי הנכות יהיו מעל 20%, יכול התובע לקבל קצבה חודשית שסכומה ייקבע בהתאם לשכר שלו לפני שהוכר על ידי ביטוח לאומי כנכה מעבודה.

 

 

אם חלית במהלך עבודתך, פנה אל מוקד "זכותי" לסיוע בזכויות רפואיות.

לפגישת היכרות חינם - מלאו שם וטלפון באתר, או חייגו 5520*.מכתבי תודה

"הרבה ברכות, הרבה תודות, על הליווי הצמוד והמקצועיות, העצות ההדרכה והמסירות... … מוטי דוידי

לכל המכתבים