זכויות רפואיות

התקף לב - התופעה, הסכנה והפיצוי

התקף לב, או בשמו המדעי "אוטם שריר הלב", הוא מקרה חירום רפואי המתרחש כאשר זרימת הדם אל הלב נחסמת לפתע. אם נתיב הזרימה של הדם אל הלב אינו מתפנה במהירות, שריר הלב מתחיל למות, ונוצר נמק בחלק הלב שממנו נחסם הדם. בימינו קיימים טיפולים נגד התקפי לב, אם כי הטיפולים יעילים רק בפרק הזמן המיידי לאחר האירוע.

הגורם השכיח ביותר להתקפי לב הוא טרשת נפוצה. הטרשת הנפוצה באה לידי ביטוי בסתימה של דפנות העורקים הכליליים (העורקים שתפקידם לספק דם טרי לשריר הלב). הסתימה נוצרת עקב הצטברות של כולסטרול ותאי דלקת על דפנות העורקים.

התקפי לב הם אחד הגורמים המובילים לתמותה בעולם המערבי כיום. מרבית התקפי הלב קורים לאחר גיל 45, אם כי גורמי סיכון שונים יכולים להשפיע על הסבירות ללקות בהתקף לב.

 

אם עברת התקף לב שפגע בפרנסתך, או שהתקף הלב אירע בגלל העבודה עצמה - אולי מגיע לך כסף.

הנה סיפורו של ד.צ., מאבטח מרמת השרון:
"במהלך עבודתי, עקב ויכוח קשה עם שותפתי לשמירה, הרגשתי לא טוב וקיבלתי התקף לב. צוות חברת 'זכותי' טיפל במקרה מול ביטוח לאומי ומול מס הכנסה, ובמינימום השקעה מצידי הוכרה לי הנכות כתוצאה מהתקף הלב כנכות מעבודה. קיבלתי מענק חד פעמי של 70,000 ₪ ופטור ממס לתקופה של שנה, שחסך לי אלפי שקלים".גם אדם שעבר התקף לב, שבעקבותיו נפגעה יכולתו לעבוד ולהתפרנס - יכול לקבל פיצוי כספי נדיב ומכובד. התקף לב שאירע בעבודה או בגלל אירוע חריג בעבודה, יכול להיות מוכר כתאונת עבודה.

 

אם אתם מכירים קרוב משפחה או ידיד שעבר מקרה דומה, תוכלו לעזור לו.

פנו אל צוות "זכותי", נסייע לכם לברר אם מגיע לכם פיצוי - וניאבק איתכם כדי שתקבלו את הכסף המגיע לכם. צרו קשר לתיאום פגישה ראשונית חינם וללא  כל התחייבות!

 

למרבה הפלא, להתקפי לב לא תמיד מופיעים תסמינים ניתנים לזיהוי. למשל, חולי סוכרת או בני אדם מעל גיל 75 עלולים לחוות "התקף לב שקט" (Silent Heart Attack) ללא סימפטומים. לכן יש לבקר אצל רופא המשפחה ו/או אצל קרדיולוג על בסיס קבוע כדי לבצע בדיקה תקופתית לבקרת מצב הלב והגוף.

 

גברים ונשים חווים התקפי לב בצורה שונה: גברים נוטים לחוש כאב חזק בחזה, בעוד נשים עשויות לחוות כאב באיברים אחרים כגון הגב, הכתף, זרועות, צוואר וגרון. בעוד גברים יחושו סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה והקרנות כאב בזרועות ובחזה - נשים עשויות לחוש גם עייפות והקאות.

 

הסטטיסטיקה מוכיחה כי נשים מתחת לגיל 50 נמצאות בסיכון כפול לתמותה מהתקף לב, לעומת גברים באותה קבוצת גיל.

 

מרבית מקרי המוות כתוצאה מהתקף לב מתרחשים תוך שעה מזמן ההתקף, מחוץ לבית חולים. לכן חשוב להגיע במהירות רבה למוסד רפואי קרוב.

 

כ-80% מבני האדם שמתים כתוצאה מאוטם שריר הלב הם בגיל 65 ומעלה. התקפי לב מתרחשים גם בקרב צעירים וצעירות.

 

במצב של תעוקת חזה ראשונית, לעיסת אספירין לא מצופה עשויה להפחית את הנזק לשרירי הלב במקרה של התקף לב.