זכויות רפואיות

הפרעת אישיות - המחלה והפיצוי

הפרעות אישיות (Personality Disorders) הן סוג של הפרעה נפשית אשר המאפיין המרכזי שלהן הוא התנהגות לא מסתגלת.  הפרעות אישיות פוגעות ביכולתו של החולה לתפקד ולהסתגל למצבים אישיים, חברתיים ותעסוקתיים מגוונים.


לאדם אשר מאובחן עם הפרעת אישיות כלשהי יש סיכוי גבוה להיות מאובחן בהפרעת אישיות נוספת או הפרעה נפשית אחרת, כולל דכאון וחרדה.  עולם המדע, כולל המומחים בישראל, מכירים כיום ב- 10 סוגים שונים לפחות של הפרעות אישיות: 

 

  • פרנואידית (פרנויה, Paranoid Personality Disorder). הפרעת אישיות פרנואידית מתאפיינת בחשדנות וחוסר אמון כלפי אחרים. אנשים עם הפרעת אישיות פרנואידית מסתכלים על העולם דרך משקפיים חשדנויות ומחפשים עדויות לכך שהם נמצאים בסכנה. במקרים מסוימים הם חווים אפיזודות פסיכוטיות קצרות טווח (בין דקות לשעות) כתגובה למצבי לחץ.

 

  • סכיזואידית (Schizoid Personality Disorder). הפרעת אישיות סכיזואידית מתאפיינת בהתבודדות וחוסר עניין במערכות יחסים עם אחרים. אנשים עם הפרעת אישיות סכיזואידית נראים לרוב קרים ואדישים. הפרעת אישיות סכיזואידית יותר נפוצה אצל בני משפחה של אנשים עם סכיזופרניה.

 

  • סכיזוטיפלית (Schizotypal Personality Disorder). הפרעת אישיות סכיזוטיפלית מאופיינת בדפוסי חשיבה והתנהגות מוזרים. אנשים עם הפרעת אישיות סכיזוטיפלית לרוב מרגישים חוסר נוחות ביצירת קשרים חברתיים עם אנשים אחרים ונמנעים מלעשות זאת. הם יכולים לדבר אל עצמם, להתלבש בצורה מוזרה ולפרש סיטואציות רגילות בצורה על טבעית. אנשים עם הפרעת אישיות סכיזוטיפלית יחוו תחושות  לעיתים תחושה שמה שקורה לא באמת  קורה להם, או שהם נמצאים בתוך סרט. לעיתים אפיזודות דמוי-פסיכוטיות בהן יחוו הזיות (לדוגמא, ישמעו צלילים שלא באמת קיימים במציאות החיצונית). לפעמים הפרעת אישיות סכיזוטיפלית יכולה להתפתח לסכיזופרניה.

 

  • אנטי סוציאלית (סוציופתיה / פסיכופתיה, Antisocial Personality Disorder). הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית מתייחסת לאדם אשר החל מגיל 15 מראה חוסר התחשבות בחוק או בפגיעה בזכויותיהם של אנשים אחרים. אנשים עם הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית יראו חוסר התחשבות בבטיחותם האישית ושל אנשים אחרים, התנהגות אימפולסיבית וחוסר יכולת תכנון. הם ירמו אנשים במכוון או שלא יראו חרטה במקרים בהם פגעו באחרים.

 

  • גבולית (BPD - Borderline Personality Disorder או בורדרליין). הפרעת אישיות גבולית מאופיינת בחוסר יציבות: התנהגויות אימפולסיביות, מצבי רוח ומערכות יחסים לא יציבות. לאנשים עם הפרעת אישיות גבולית לרוב יש חרדת נטישה והם רגישים למצבים בהם הם חשים שהולכים לעזוב אותם או לפגוע בהם. התמכרות לסמים, הפרעות אכילה, פגיעה עצמית ונסיונות התאבדות הם נפוצים בהפרעת אישיות גבולית.

 

  • היסטריונית (מלשון היסטריה) (Histrionic Personality Disorder). לאנשים עם הפרעת אישיות היסטריונית יש צורך רב בתשומת לב ואישורים מהסביבה, דבר אשר יכול להתבטא בין היתר בהתנהגות מינית פרובוקטיבית. אנשים עם הפרעת אישיות גבולית מגיבים במהרה בתסכול כאשר הם נאלצים לדחות סיפוקים. כמו כן הם מושפעים בקלות מאחרים. יש להם נטייה להאמין שמערכות יחסים הן יותר אינטימיות ממה שהן בפועל. אנשים עם הפרעת אישיות היסטריונית ירגישו בעייתיות עם סיטואציות בהן הם לא במרכז העניינים.

 

  • נרקיסיסטית (נרקיסיזם, Narcissistic Personality Disorder). הפרעת אישיות נרקסיסטית היא למעשה אגוצנטריות קיצונית או מגלומניה. אנשים עם הפרעת אישיות נרקסיסטית מרגישים צורך מופרז בהערכה מאחרים אך אינם חווים אמפתיה בעצמם. אנשים בעלי הפרעת אישיות נרקסיסטית מקנאים באחרים ומאמינים שאחרים מקנאים בהם. הם עסוקים בפנטזיות על הצלחות גדולות.

 

  • נמנעת (Avoidant Personality Disorder). אנשים עם הפרעת אישיות נמנעת רגישים מאוד לביקורת מהסביבה, נמנעים מקשרים בינאישיים וחווים את עצמם כבודדים. הם בעלי דימוי עצמי נמוך באופן קיצוני ואינם סומכים על אחרים. במקרים מסוימים ההפרעה כוללת אגרופוביה (פחד קיצוני ממקומות לא מוכרים או מקומות שנתפסים כ"לא בטוחים").

 

  • תלותית (Dependent Personality Disorder). הפרעת אישיות תלותית מאופיינת בתלות בבני אדם אחרים: בעיה בקבלת החלטות ללא תמיכה ועצות מאחרים, ויתור על רצונות וצרכים אישיים על מנת לספק אחרים, ותחושת חוסר אונים כאשר נמצאים לבד. אנשים עם הפרעת אישיות תלותית עסוקים בפחד שיעזבו אותם והם יאלצו להשאר לבד.

 

  • טורדנית-כפייתית  (Obsessive Compulsive Personality Disorder). הפרעת אישיות טורדנית-כפייתית (או בקיצור OCPD) נפרדת מהפרעת אובססיסיבית כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder, OCD). ההפרעה מתבטאת בחוסר גמישות,פרפקציוניזם והתעסקות יתרה בחוקים, רשימות וסידור.

 

"זכותי" סייעה למאות אנשים בישראל עם הפרעות אישיות, ובני משפחותיהם, לקבל פיצוי כספי נכבד. 

 

ייתכן שמגיע לך פיצוי כספי מהמדינה על הפרעת אישיות. לסיוע במיצוי זכויות רפואיות לסובלים מהפרעת אישיות התקשרו 5520* מכל טלפון או צרו קשר דרך האתר  לתיאום פגישה ראשונית חינם וללא כל התחייבות.