זכויות רפואיות

אלצהיימר - המחלה והפיצוי

אלצהיימר הוא הגורם הנפוץ ביותר של דמנציה (50% עד 80% מהמקרים). המחלה באה לידי ביטוי בהתנוונות של תאי המוח, שבסופו של דבר פוגעת בזיכרון ובתפקוד השכלי. בשלב הראשון של המחלה ישנו בלבול קל ואבדן זיכרון שגרתי. עם הזמן, אבדן הזיכרון מחמיר עד שהחולה אינו זוכר מי הוא, אינו יכול לחשוב בצלילות ובהגיון ואינו יכול להשלים מטלות פשוטות ויומיומיות.
 


תסמינים: חולי אלצהיימר נוטים לחזור על דברים שאמרו, לשכוח שיחות אחרונות ואירועים שהתרחשו לאחרונה, לאבד חפצים יומיומיים או לשכוח איפה הניחו אותם; לשכוח שמות של נכדים או נינים, לא לזהות מספרים, לשכוח מלים; להיכשל במשימות פשוטות כמו הכנת ארוחה או חיוג בטלפון, ללכת לאיבוד בחוץ (דיסאוריינטציה) או לא לדעת כיצד להתמודד עם בעיות פשוטות, לאבד את שיקול הדעת ולקבל החלטות שגויות בגלל שיכחה.
 


תוצאות: סימפטומים של אלצהיימר עלולים להוביל לתלות במטפל סיעודי, אי יציבות במצבי הרוח, דיכאון, אובדן אמון באנשים, בעיות כלכליות ועוד. המחלה לרוב מופיעה בקרב אנשים בגילאי 65 ומעלה, אך היא עלולה להופיע גם בקרב אנשים בגילאי 40. הגורמים למחלה עדיין לא ידועים בוודאות, אך ישנם חוקרים המאמינים שגנטיקה ממלאת תפקיד חשוב.

 


תרופות וטיפול יכולים לעזור לסימפטומים של אלצהיימר, אך נכון להיום אין למחלה עצמה מרפא. בישראל כ-100 אלף חולי אלצהיימר, ורוב החולים מתים ממנה כעבור 10-15 שנים. יפה ירקוני היתה אחת הקורבנות המפורסמים של המחלה, שתוארה לראשונה על ידי הפסיכיאטר הגרמני אלויזיוס אלצהיימר ב-1906. גם צוות "זכותי" מכיר את המחלה הזו היטב, למרבה הצער.

 

 

שלבים בהפרעה


  • השלב הראשון של אלצהיימר נקרא פרה-דמנציה. בשלב זה מתחילות לצוץ בעיות עם חשיבה מופשטת, הפניית קשב או יכולת לזכור מידע חדש (זיכרון לטווח קצר). סימפטומים נוספים יכולים להיות אדישות, דכאון קל או עצבנות. בשלב זה קל לבלבל את התסמינים עם סימנים רגילים של לחץ או הזדקנות.

 

  • שלב שני: הצטמצמות השפה, במקביל להמשך להתדרדרות בעיות זכרון.

 

  • שלב שלישי: המשך התדרדרות עד לפגיעה בעצמאותו של החולה. כישורי קריאה וכתיבה הולכים אט אט לאיבוד. בעיות זכרון מחמירות עד למצב בו החולה אף יפסיק לזהות קרובי משפחה. בשלב זה כבר נפגע הזכרון לטווח ארוך.

 

  • שלב רביעי: יש המשך התדרדרות השפה עד אובדן השפה כלל. בשלב זה ישנו קושי לבצע משימות ללא עזרה מאחרים, כולל עשיית צרכים. אובדן יכולת התנועה והאכלה עצמית. בשלב זה החולים לרוב הופכים לא רק סיעודיים אלא גם משותקים למיטה.

 

  • שלב חמישי: החולה אינו מגיב לסביבתו כלל. אינו שולט על רוב תנועותיו. עלול לאבד היכולת לחייך, להחזיק את הראש זקוף ואפילו לשבת. פגיעה ברפלקסים. השרירים מתקשחים ונוצר אף קושי בבליעת מזון.

 

 

זכויות חולי אלצהיימר

  • עזרה ממשרד הבריאות, משרד הרווחה או הרשויות המקומיות באשפוז חולה סיעודי או תשוש נפש (בהתאם למצב כלכלי אשר ייבדק)

 

  • פטור ממס הכנסה: פטור רפואי ממס, במקרה של מעל 90% נכות פטור כללי ממס. נקודות מס לבן זוג או ילדיו של חולה הסובל משיתוק, עיוורון או ריתוק למיטה

 

  • ליווי ותמיכה נפשית מ"עזר לציון"

 

  • קצבת נכות לחולה (לפני גיל הפרישה) שאיבד את כושר ההשתכרות שלו ביותר מ-50% או איש השהייתה עקרת בית לפני המחלה ואיבדה את היכולת לעבוד בעבודות הבית.

 

  • קצבת סיעוד מ ביטוח לאומי למטפל או אספקת שירותים (כגון מרכז יום לקשיש, קיפול כביסה וכדומה)

 

 

אחת מלקוחות "זכותי", פ.ג., עצמאית מראש-העין, מספרת:

"בעלי חלה במחלת אלצהיימר (Alzheimer's Disease). ההתמודדות עם המציאות החדשה הייתה קשה מאוד. כשניסיתי לטפל בקבלת סכומים מחברת הביטוח, נתקלתי באטימות מצד הפקידים ולבסוף נענתי בשלילה. פניתי לאלון אהרונוב מחברת "זכותי" אחרי שכבר התייאשתי מנסיונותיי. סוף סוף נתקלתי באוזן קשבת".

"אלון הקשיב לי וסייע לי לקבל פטור ממס הכנסה, קצבת סיעוד מביטוח לאומי ואף ביחד גילינו גילה כי ישנם עוד שני ביטוחים ששכחתי מקיומם".

"כיום אנו מקבלים עזרה מביטוח לאומי, פטור ממס הכנסה, ומדי חודש נכנסים לחשבון הבנק שלנו 10,400 שקלים". זהו סיפור אמיתי, ויש עוד רבים כמותו.


בישראל כ-100 אלף חולי אלצהיימר, ולמרבה הצער רוב החולים מתים ממנה כעבור 10-15 שנים. צוות "זכותי" מכיר לעומק את המחלה הזו, למרבה הצער, וערוך לסייע בכל הזכויות הרפואיות הנוגעות לה. 


אתה או בן משפחתך חולה במחלת אלצהיימר? אולי מגיע לך הרבה כסף. זכותך לתאם פגישת היכרות חינם בשיחת טלפון אחת 5520* או דרך האתר.